سوالات آزمون ارشد سراسری کلیک کنید
سوالات آزمون ارشد آزاد کلیک کنید
سوالات آزمون ارشد پیام نور کلیک کنید

سوالات آزمون استخدامی ارگانهای دولتی

منبع : بانک سوالات ارشد .

   رئیس هیات موسس دانشگاه آزاد اسلامی در سی و سومین سالروز تاسیس این دانشگاه با بیان اینکه در دو سال گذشته اقدامات بسیار خوبی در دانشگاه انجام شده است، گفت: اکنون که بزرگترین دانشگاه های حضوری جهان را در اختیار داریم باید در مسیر پیشرفت حرکت کنیم و با توجه به امکانات توانایی ها و ظرفیت ها انتظار داریم که این دانشگاه را به حال خود گذاشته و برای آن مزاحمتی ایجاد نکنند تا این نهاد علمی در چارچوب نظارت شورای عالی انقلاب فرهنگی در مسیر اهداف متعالی خود حرکت کند.

 

به گزارش روابط عمومی واحدتهران مرکزی به نقل ازمرکز حوزه ریاست و روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی در مراسم سی و سومین سالروز تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه به لطف خدا دانشگاه آزاد اسلامی امروز به الگویی نمونه تبدیل شده است، گفت: از دکتر روحانی تشکر می کنم که دانشگاه آزاد اسلامی و نقش پررنگ آن را فراموش نکرده و امیدوارم مشکلاتی که برای این نهاد در سالهای پیش در شواری عالی انقلاب فرهنگی ایجاد شد به تدریج رفع شود.

رئیس هیات موسس دانشگاه آزاد اسلامی افزود: امیدوارم این دولت دست کسانی که از دور گاه و بیگاه در امور دانشگاه ها دخالت می کنند را قطع کند تا تمامی دانشگاه ها به وظیفه اصلی خود یعنی علم و تحقیق بپردازند.

وی با بیان اینکه اگرچه دانشگاه آزاد اسلامی غیر دولتی است و (بنا به گفته رئیس جمهور) محدودیت های دانشگاه های دولتی را ندارد، گفت: با این حال دانشگاه آزاد اسلامی نیز با مشکلات متعددی دست به گریبان است و مشکلات این دانشگاه اگر بیشتر از دانشگاه های دولتی نباشد، کمتر نیست ولی با این حال در تمامی این سالها نه تنها باری بر روی دوش دولت ها نبوده که باری نیز از روی دوش آنها برداشته است.

دانشگاه آزاد اسلامی برای امیدواری جوانان تاسیس شد

آیت الله هاشمی رفسنجانی ادامه داد: سی و سه سال پیش با توجه به نیاز جامعه و سیل عظیم مشتاقان برای ورود به دانشگاه و ادامه تحصیل، دانشگاه ازاد اسلامی را تاسیس کردیم تا فرزندان این کشور از ادامه تحصیل مایوس و نا امید نشوند.

رئیس هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه فاصله زیادی میان آمار فارغ التحصیلان با جمعیت کشورها وجود داردٰ، تاکید کرد: بنا به آمار ارائه شده از سوی دکتر میرزاده هم اکنون در بسیاری از کشورهای پیشرفته نسبت جمعیت فارغ التحصیلان به جمعیت کشور در حدود 50 درصد است که فاصله زیادی میان این کشورها با وضعیت کنونی ما وجود دارد.

وی تصریح کرد: در روزهای نخستین تاسیس دانشگاه تعداد دانشجویان کشور نزدیک به 150 هزار نفر بود و با وجود تمام مشکلات و محدودیت ها بنیان این دانشگاه مردمی گذاشته شد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی با هدف ادامه تحصیل فرزندان خانواده های محروم کشور تاسیس شد، تاکید کرد: بسیاری از جوانان در آن روزها که بخش قابل توجهی از آنها از خانواده های محروم کشور بودند به دلیل ظرفیت پایین دانشگاه های دولتی ناامید و سرخورده می شدند و تاسیس دانشگاه و افزایش ظرفیت آموزشی کشور در این زمینه یکی از مهمترین دلایل تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی بود.

آیت الله هاشمی رفسنجانی ادامه داد: هم اکنون دانشگاه آزاد اسلامی دوران نوپای خود را گذرانده است، دورانی که خیل مشتاقان برای ادامه تحصیل در مقاطع پایین دانشگاه یعنی کاردانی و کارشناسی در کشور بسیار زیاد بود و هم اکنون نوبت به توسعه تحصیلات تکمیلی در مقاطع بالا یعنی کارشناسی ارشد و دکتری رسیده است.

وی با بیان اینکه نوبت حرکت و پیشرفت در مقاطع دکتری و فوق دکتری استٰ، تاکید کرد: دانشگاه در دهه چهارم زندگی خود به این مرحله رسیده است واقدامات مهم و زیربنایی برای حرکت در این مسیر در سالهای قبل و در دوران دکتر جاسبی با تاسیس واحدهای علوم و تحقیقات انجام شده است.

اقدامات بسیار خوبی در دو سال گذشته انجام شده است

آیت الله هاشمی رفسنجانی با اشاره به دوران دو ساله فترت دانشگاه آزاد اسلامی تصریح کرد: اگرچه در دوسال فترت دانشگاه بسیاری از برنامه ها و فعالیت های دانشگاه دچار رکود و توقف شد ولی به لطف خدا پس از آن دوران و در دو سال گذشته اقدامات بسیار خوبی در این دانشگاه آغاز شده است.

رئیس هیات موسس دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: بنا به گفته دکتر میرزاده هم اکنون در حدود 56 درصد تحصیلات تکمیلی کشور در اختیار این دانشگاه است و فضا برای تداوم و بالا رفتن این سهم مهیا است زیرا نیاز کشور و حجم متقاضیان برای ادامه تحصیل در مقاطع ارشد و دکتری بسیار زیاد است.

وی در پاسخ به انتقاد برخی به توسعه تحصیلات تکمیلی در دانشگاه آزاد اسلامی و افزایش شمار بیکاران تحصیلکرده نیز گفت: بیکاری موضوع بسیار مهمی است ولی ربطی به توسعه تحصیلات تکمیلی ندارد زیرا بیکاران تحصیلکرده اگر ادامه تحصیل هم نمی دادند باز هم بیکار می ماندند و به طور حتم فرد تحصیلکرده توانایی بیشتری برای ایجاد شغل و کار برای خود در قیاس با فرد بی سواد دارد.

آیت الله هاشمی رفسنجانی ادامه داد: در نمایشگاه فرهیختگان و بازدید از بخشی از دستاوردهای تحقیقاتی دانشجویان دانشگاه آزاد فعالیت های بسیار خوب و قابل قبولی در این زمینه انجام شده است که بهره گیری از آنها می تواند کشور را در تحقق اهداف سند چشم انداز بیست ساله و دیگر اسناد بالا دستی نظام مبنی بر حرکت در مسیر اقتصاد دانش بنیان کمک کند.

توسعه تحصیلات تکمیلی و توسعه پژوهش باید توامان به پیش رود

وی اظهار داشت: توسعه تحصیلات تکمیلی باید توامان با توسعه تحقیق و پِژوهش به صورت جدی ادامه یابد زیرا نه تنها هیچ باری برای کشور به همراه ندارد که کشور را در مسیر تحقق اهدافش کمک خواهد کرد.

رئیس هیات موسس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه پژوهش و ایجاد مراکز تحقیقاتی باید به صورت جدی پیگیری شود، تاکید کرد: پژوهش و ایجاد مراکز تحقیقاتی از ضروریات پیشرفت کشور است و دانشگاه آزاد اسلامی باید در این مسیر به صورت جدی گام بردارد.

آیت الله هاشمی رفسنجانی با اشاره به توسعه و رشد شرکت های دانش بنیان در دانشگاه آزاد اسلامی نیز گفت: سال گذشته بحث توسعه شرکت های دانش بنیان را در دانشگاه تصویب کردیم و این امر در کنار توسعه پژوهش امر بسیار جدی است زیرا شرکت های دانش بنیان نقش پررنگی در ایجاد اشتغال برای تحصیلکردگان دانشگاهی کشور دارند.

وی افزود: با توسعه شرکت های دانش بنیان زمینه برای اشتغال بسیاری از فارغ التحصیلان و حتی دانشجویان فراهم خواهد شد.

رئیس هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه تاریخ کشورهای پیشرفته به خوبی تاثیر شرکت های دانش بنیان در اقتصاد این کشورها را نشان می دهد، گفت: آنچه که امروز در بازدید گذری از غرفه های تمامی استان های دانشگاه آزاد اسلامی در جشنواره فرهیختگان مشاهده کردم افتخار آمیز است و به خوبی عظمت دانشگاه آزاد اسلامی را در امر تحقیق و پژوهش نشان می دهد.

وی تصریح کرد: تشکیل بیش از 450 شرکت دانش بنیان بنا به گفته دکتر میرزاده و تشکیل سامانه ساها برای یکپارچه کردن 11 هزار آزمایشگاه و کارگاه موجود در واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی موضوعی بسیار مهم و قابل قبول است.

آیت الله هاشمی رفسنجانی با اشاره به سامانه ساها تاکید کرد: یکپارچه کردن تمامی کارگاه ها و آزمایشگاه های دانشگاه اقدام بسیار موثر و مناسبی است زیرا بعد از این تمام دانشجویان و اساتید به راحتی می توانند از امکانات و تجهیزات واحدها بر حسب نیاز و تحقیق خود استفاده کنند و در کنار آن از فعالیت های تکراری و موازی کاری نیز جلوگیری خواهد شد.

وی ادامه داد: این مجموعه به خوبی موجب انتقال تجربیات و دانش دانشمندان و دانشجویان خواهد شد و در بسیاری از هزینه ها صرفه جویی خواهد کرد و همچنین موجب معرفی طرح ها به متقاضیان و فراهم شدن بستر تجاری سازی آنها خواهد شد.

آیت الله هاشمی رفسنجانی در ادامه با اشاره به توسعه مراکز رشد در دانشگاه نیز گفت: هم اکنون دانشگاه آزاد امکانات مناسبی مانند زمین با تمامی زیر ساخت های لازم مانند برق، آب و گاز و انواع تسهیلات بانکی با بهره کم در اختیار متقاضیان قرار می دهد.

آرزوهایم در حال برآورده شدن است

وی ادامه داد: همچنین در برخی از پروژه ها امکان شراکت دانشگاه در سرمایه گذاری برای اجرایی کردن طرح ها وجود دارد که با تمامی این برنامه ها می توان انتظار داشت که حرکت بزرگ و تاثیر گذاری در کشور آغاز شود.

رئیس هیات موسس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به تحقق برنامه های مصوب در طول یک سال گذشته تصریح کرد: در بازدید امروز دستاوردهای بزرگ تحقیقاتی و پژوهشی مشاهده کردم که در واقع از آرزوهای من بود که امروز در آنها بسیار پیشرفت داشته ایم.

آیت الله هاشمی رفسنجانی در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به خودروهای برقی ساخته شده در واحد قزوین نیز گفت: این فعالیت ها و تحقیقات علمی در حال تجاری سازی و تولید انبوه است که امیدوارم به زودی به نتیجه نهایی برسد.

هدف نخست ما نیازهای داخلی کشور است

وی با بیان اینکه انتظار دارم مدیران و مسئولان دانشگاه تنها و بدون توجه به مشکلات و مزاحمت ها بر روی تحقق برنامه ها تمرکز کنند، گفت: در تمامی فعالیت های بزرگ و چشمگیر مشکلات و مزاحمت ها هست بنابراین نباید به این مشکلات توجه کرد هدف ما در حال حاضر توجه به داخل و نیازهای کشور است و باید تنها در این مسیر گام برداریم.

حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی تاکید کرد: اکنون که یکی از بزرگترین دانشگاه های حضوری جهان را در اختیار داریم باید در مسیر پیشرفت حرکت کنیم و با توجه به امکانات توانایی ها و ظرفیت ها انتظار داریم که این دانشگاه را به حال خود گذاشته و برای آن مزاحمتی ایجاد نکنند تا این نهاد علمی در چارچوب نظارت شورای عالی انقلاب فرهنگی در مسیر اهداف متعالی خود حرکت کند.